Tatlı tuzak
Tüketicinin Ayşe Ablası

Tüketicinin Ayşe Ablası

Tüketicinin Ayşe Ablası

Tatlı tuzak

03 Aralık 2018 - 16:27

Sevgili dostlar, bu yazımda birçok kişinin de sıkıntı yaşadığı bir konu hakkında, bizlere ballandıra ballandıra sunulan kredi kartları hakkında önemli gördüğüm noktalara değinmek istiyorum. 

 

Sevgili dostlar, evet hepinizin de içinde söylediği gibi yapılan propagandalar sonrası kredi kartları hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi. Tüketicilerin büyük kısmı artık alışverişlerini kredi kartlarıyla yapıyor. Kartları diyorum çünkü çoğumuzda bir düzine, cüzdanlara sığmayacak kadar kredi kartları bulunuyor. Kredi kartları ile kazanmadığımız parayı harcamış oluyoruz. Bankadan borç olarak aldığımız krediyi ödeyecek kadar para kazanamadığımız için de asgariyi dahi ödemekte zorlanıyoruz. Belli bir süre sonra ise asgariyi de ödeyemez hale geliyoruz. Bunun sonucunda da borcumuz her geçen gün katlanarak artıyor. Bu girdaptan kurtulmak ise zor, en güzeli ise bu girdaba yakalanmamak yani gereksiz ihtiyaçlarımız için kredi kartı kullanmamak.

 

Sevgili dostlar, birçoğunuz hatırlayacaktır, kredi kartları hayatımıza girmeye başladığı yıllarda topluma bir prestijmiş gibi sunuldu. Tüketiciler kredi kartı sahibi olmak için adeta birbirleriyle yarıştı. Geliri olsun olmasın herkese kredi kartları dağıtıldı. Halbuki çok sayıda kredi kartı olması bir prestij değil, çok borçlanma sebebi. Çok kart çok masraf, çok dert demek. Bunu çok sayıda tüketici dostumuz deneyimleyerek öğrendi. Çok borçlama sonucu borç ödenemez hale geliyor. O nedenle kredi kartları sayısını azaltmakta, hatta yönetemiyorsak eğer hiç kullanmamakta fayda var.

 

Sevgili dostlar, çok kredi kartı, çok borç dedik. Çok borç olunca da ailede huzur mu kalır? Elbette çok borç aile huzurunu bozuyor. Halbuki huzurlu bir yaşam hepimizin önceliği… Bunun için de borçtan uzak durmalıyız. Hele ki tüketicilerin canından bezdiren bankalara olan borçlardan daha da uzak durmalıyız. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Tabi ki önceden yaptığımız gibi alışverişlerimizi peşin para ile yapmaya özen göstererek... Peşin para ile ancak harcayacağımız kadar para ile alışveriş yaparız. Bunun ötesinde bir harcamamız olmaz. Bu nedenle kredi kartı ile değil, peşin para ile alışveriş yapmalıyız. Peşin para kullanarak borçlanmaktan korunuruz. Belki son model bir cep telefonumuz, iyi marka elbiselerimiz, ayakkabılarımız, konu komşumuzun gıpta ile bakacağı eşyalarımız olmayabilir ama huzurumuz olur. Zaten herkesin de arayıp bulamadığı şey bu değil mi?

Borcunuzun olmadığı, huzurlu bir yaşam dileklerimle... Sağlıcakla kalın…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar