Reklam

Borç yapılandırması her borçluyu kapsamalıdır

Bazı hukuk büroları ve varlık şirketlerinin borcunu ödeyemeyen vatandaşa kolaylık sağlayacağı yerde, zorluk çıkardığını belirten Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, "Bu yerlere borcu olanların feryatlarına kulak verilmelidir" dedi.

Borç yapılandırması her borçluyu kapsamalıdır
06 Mayıs 2018 - 12:03
Reklam

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, Ödeme gücü olmayan vatandaşların telefon ve SMS'le tehdit edilerek psikolojik baskı ile alacaklarını tahsil etmeye kalkışan hukuk büroları ve varlık şirketleri hakkında her gün çok sayıda şikayetler aldıklarını belirtti. Altay,   “Borcun şahsiliği olduğu halde, yakın uzak akraba demeden arayıp, baskı ile ‘akrabanız borcunu ödemezse sizden alacağız’ diyerek vatandaşa zulüm edilmektedir" dedi.  Varlık şirketlerinin vatandaşa borcunu ödemesi için yardımcı olması ve hukuk dışına çıkmayacak şekilde borçlu ile diyalog kurması gerekirken vatandaşa zorluk çıkardığını ifade eden Altay, “Bazı hukuk büroları ve varlık şirketlerinin hukuk dışı uygulamaları ve borç tutarına ek 20 kata varan talepleriyle daha fazla büyüyecek sorunlara şimdiden önlem alınması, yasadışı tahsilat uygulamalarına son vermek için yasal düzenlemenin yapılması şarttır” diye konuştu.

“Toplumsal sorunun büyümesine neden olacaktır”

 Mağdur durumda olan borçlu işleri rast gitmemiş, işsiz kalmış veya kur dalgası nedeniyle iflas etmiş olabilir diyen Altay şöyle devam etti:

“TBMM Başkanlığına sunulan vergi ve sosyal güvenlik borçlarının yapılandırılması ile ödeme kolaylığı; Bankalardan alınan kredi, kredi kartı borçları, GSM operatörlerine olan borçlar ve icralık borçlar gibi tüm borçlular içinde sağlanması elzemdir. Aksi takdirde 3 milyonun üzerinde olan borçlulardan gelen bu şikâyetler artarak devam edecek ve toplumsal sorunun büyümesine neden olacaktır.”

“Suç duyurusunda bulunulabilir”

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, kendilerini rahatsız eden hukuk büroları ve varlık şirketleri hakkında Barolar Birliğine ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına TCK 123. Maddesinde düzenlenen “Kişilerin huzur ve sükûnu bozma” suçu kapsamında suç duyurusunda bulunulabileceğini aktardı.