EGED GÖRME ENGELLİ ÖĞRETMENLERİN SORUNLARINI AÇIKLADI

Eğitimde Görme Engelliler Deneği (EGED) görme engelli öğretmenlerin sorunları hakkında bir anket gerçekleştirdi. Öğretmenler gününde anket sonuçlarını açıklayan EGED, görme engelli öğretmenlerin en büyük sorununun ders materyallerinin kendilerine uygun olmaması olduğunu açıkladı.

EGED GÖRME ENGELLİ ÖĞRETMENLERİN SORUNLARINI AÇIKLADI
03 Aralık 2017 - 23:39

2014-2015 eğitim-öğretim yılı verilerine göre Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 896 görme engelli öğretmen bulunuyordu. O tarihten sonra yapılan atamalarla görme engelli öğretmen sayısının bin civarında olduğu kaydediliyor. Eğitimde Görme Engelliler Deneği (EGED) görme engelli öğretmenlerin mesleklerini icra ederken karşılaştıkları sorunlarını ortaya koymak için bir anket gerçekleştirdi.  

Ders verme materyallerinin görme engelli öğretmenler için uygun olmaması en büyük sorun

Anket sonuçlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan, başta e-kitaplar olmak üzere hiçbir ders içeriği görme engelli öğretmenler için uygun değil. Braille (kabartma) olarak basılan kitaplarda fotoğraf ve karikatür gibi görsel içerikler hakkında bilgi verilmemesi büyük eksiklik. Fatih projesi kapsamında okullarda kurulan etkileşimli tahtaları kullanabilen görme engelli öğretmen sayısı yüzde 64, yine proje kapsamında dağıtılan tabletleri kullananların oranı ise yüzde 55. Verilen bilgilerde hem tahtaların hem de tabletlerin görme engelli öğretmenler için uygun olmadığı bunları kullananların kendi imkânlarıyla ek donanım ve yazılım edinmek zorunda kaldıkları belirtiliyor. Bakanlık bünyesinde verilen uzaktan eğitimlerden de yararlanamıyor görme engelli öğretmenler.

Bazı okullar görme engelli öğretmen istemiyor

Görme engelli öğretmenlerin karşılaştığı diğer bir sorun ise bazı okullarda istenmemeleri. Görme engelli öğretmenlere ders verilmiyor ya da sadece seçmeli derslere girmelerine izin veriliyor.  Ankete katılan görme engelli öğretmenlerin yüzde 17’si idarecilerle olumlu ilişki kuramadıklarını söylerken, yüzde 20’si ise tamamen ya da kısmen mobinge uğradığını düşünüyor. Buna karşılık görme engelli öğretmenlerin yüzde 97,5’i öğrencileriyle olumlu ilişkileri olduğunu söylüyor.

Görme engelli öğretmenler çoğunluğu gençlerden oluşuyor

Ankette yer alan bilgilere göre görme engelli öğretmenlerin yüzde 60’ı erkek yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. Yüzde 75’i ise 10 yıldan az zamandır öğretmenlik yapıyor. Görme engelli öğretmenler en çok Türkçe, Sosyal Bilgiler, Rehberlik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı branşlarında görev yapıyor. Yüzde 43’ü Ankara, İstanbul ve İzmir’de yaşıyor.

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.