Büyük kolaylık. Başvurular internetten yapılıyor

Tüketiciler artık her türlü şikayet ve tazminat taleplerini, hiçbir zaman kaybı olmadan ve bürokrasi yaşamadan internet üzerinden yapabiliyor.

Büyük kolaylık. Başvurular internetten yapılıyor
02 Aralık 2017 - 11:17

Günlük yaşamda en büyük sorunların başında, alışverişlerde yaşanan uyuşmazlıklar geliyor. Yeni alınan bir üründe çıkan küçük bir arıza veya zarara; bazen firmanın çıkardığı zorluk, bazende bürokrasinin uzaması nedeniyle tüketici canına çekerek zarara katlanıyor.

Ancak, Gümrük ve Tücaret Bakanlığı yeni uygulamaya konduğu sistemle tüketiciler artık her türlü şikayet ve tazminat taleplerini internet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi) yapabiliyor. 

SON ÖRNEK

Tüketici O.İ., bir bilişim firmasından hosting hizmeti aldı. Ancak firma, taahhütlerini yerine getirmedi. Tüketici O.İ., E-Devlet sistemi üzerinden ilçe Tüketici Hakem Heyetine şikayette bulundu. 

Başvuruyu inceleyen Tüketici Hakem Heyeti, O.İ. haklı buldu ve bilişim firmasının zararı karşılamasına karar verdi. Heyet, her iki tarafa da kararı yazılı bildirdi. Böylece O.İ, hiç bir mesai-zaman kaybı yaşamadan internet üzerinden başvuru ile zararını tahsil etmiş oldu.

İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILACAK

Tüketciler, elektrik süpürgesinden elektrik hizmetlerine kadar her türlü şikayet ve tazminat taleplerini hiç bir zaman kaybı yaşamadan yapabiliyor artık. Bunun için yapılacak tek şey, bir PTT'den e-devlet şifresi almak.

Ve başvuru yapmak.