"GELEN SU FATURASI TÜKETİMİN 2,5 KATI OLARAK YANSIYOR"

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, su faturalarındaki okuma bedeli gibi kalemlerin olmaması gerektiğini belirterek, “5-10 yıl önce su faturaları elektriğin 4’te 1’i kadar gelirdi. Şimdi ise okuma bedeli gibi birçok kalem de faturaya ekleniyor. Tüketim bedelinin 2 buçuk katı fatura geliyor. Özellikle okuma bedelinden büyük bir haksız kazanç elde ediliyor. Bu bedel kaldırılmalı” dedi.

"GELEN SU FATURASI TÜKETİMİN 2,5 KATI OLARAK YANSIYOR"
26 Kasım 2017 - 12:15

Su faturalarındaki tüketim bedeli dışındaki kesintilerin abonelik esnasında zaten alındığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz yıllarda su faturaları elektrik faturasının 4’te 1’i kadar gelirdi. Şimdi ise neredeyse aynı geliyor. Artık su fiyatları damacana ile yarışır hale geldi. Özellikle 3 büyük şehirde su faturaları çok kabarık. Ankara’da su ücretlendirmesinde metreküp kademesi yok. 2 kişilik bir aile ile 6 kişilik bir aile bir değil” şeklinde konuştu.

“Kullanım kademeleri artırılmalı”

İstanbul’da10 metreküpten sonrasının 4.59 TL, İzmir’de ise 20 metreküpten sonrasının 4.16 TL olduğunu aktaran Palandöken, Ankara’ya 20 metreküp ya da 30 metreküp şeklinde sınırlandırma getirilmesi gerektiğini vurguladı.  Elektrik ve doğalgazdan sonra 2012 yılından itibaren su faturalarına da sayaç okuma bedelinin eklendiğini ifade eden Palandöken, “Ankara’da şube yolu bakım bedeli olarak faturaya yansıyan 5 TL’lik okuma bedeli kaldırılmalı. Atık su bedeli, sayaç okuma bedeli, şube yolu bakım bedeli, çevre temizlik vergisi, katı atık toplama bedeli, KDV’ler derken gelen fatura tüketim bedelinin 2,5 katının üzerine çıkıyor” diye konuştu.

“Esnafa özel tarife uygulanmalı”

Yalnızca konut değil iş yerlerinde de esnafa özel fatura tarifesi uygulanması gerektiğini söyleyen Palandöken, “İşyerleri için atık su bedelleri dahil metreküp başına Ankara’da 15,74 TL, İstanbul’da 11,05 TL, İzmir’de 9,57 TL alınıyor. Esnafın sermayesinin düşük olduğu ve maliyetlerinin sürekli arttığı da biliniyor. Vergiler, krediler birçok konuda esnaf desteklenirken en yüksek faturayı da yine esnaf ödüyor. Elektrik, doğalgaz ve su için faturalarda esnafa özel tarife uygulanmalı” dedi. Yüksek faturaların esnafın belini daha da büktüğünün altını çizen Palandöken,  günümüz ekonomik şartlarında haksız rekabetin tam ortasında kalmış esnafın desteklemesi gerektiğini vurguladı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.