Kapıdan Satışa Dikkat!
Tüketicinin Ayşe Ablası

Tüketicinin Ayşe Ablası

Tüketicinin Ayşe Ablası

Kapıdan Satışa Dikkat!

06 Kasım 2018 - 10:37

Sevgili tüketici dostlarım,

 

Bugün sizlere uzun yıllardan beri sorun olarak eşimizin dostumuzun başını ağrıtan kapıdan satışlara değineceğim. Almamız için bin bir dil döken, ardından bizi mağdur eden bu kişilere karşı tedbiri elden bırakmamalıyız. Öncelikle kapıdan satış yapmak için gelenler her zaman satış yapmak için gelmezler, bu kişilere karşı dikkatli olmalıyız. Kapıdan satış yapan satıcılardan alışveriş yaparken “Kapıdan Satış Yetki Belgesi” olmayan kişilerden alışveriş yapmamalıyız.

 

Bize gereğinden ucuza satılan mallardan kuşku duymalıyız. Bozuk, çalıntı olabilir. Kapıdan yapılan satışlarda satın alınan ürünle ilgili satış sözleşmesinin dikkatlice okunması gerektiği bilmediğimiz veya okumadığımız, okusak dahi içeriğini anlamadığımız hiçbir evrağa İMZA ATMAMALIYIZ.

  

Kapıdan Satış Yoluyla mal veya hizmet alırken sözleşme tarihinin o günün tarihi olup olmadığını kontrol etmemiz geçmiş gün tarihinin yazılması ile ortaya çıkacak cayma hakkının ortadan kalkmasını engeller. Bir hediye kazanıldığı, ancak hediyenin alınması için başka bir ürün satın almamız koşulu öne sürülüyorsa temkinli ve dikkatli olmalıyız. Kapıdan satış yapan kişilerin SÖZLÜ VAATLERİNE İNANMAMALIYIZ.

 

Kimliklerini ve hangi firma adına satış yaptıklarını belgelemeyen satıcılardan ve fişsiz veya faturasız satış yapmak isteyenlerden alışveriş yapmayalım. Firmanın yaygın ve etkin bir servis ağına sahip olup olmadığı araştırmamız ileride yaşayacağımız sorunları daha kolay atlatmamızı sağlar. Alışveriş sırasında verilen makbuz, fatura ve garanti belgesini de garantiden yararlanmak için uygun bir yerde saklamalıyız.

 

Satın aldığınız mal ve hizmetlerle ilgili sorunla karşılaştığınızda CAYMA HAKKIMIZ olduğunu sakın aklımızdan çıkarmayalım. Kapıdan yapılan satışlarla ilgili şikayetleri İlde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğüne, İlçede Kaymakamlık makamına, bulunduğumuz yerde varsa Tüketici Derneklerine, tüketici davalarına bakmakla görevlendirilmiş Tüketici Mahkemelerine yapılabiliriz.

 

Sevgili tüketici dostlarım, başınıza gelen, diğer tüketicilerle paylaşmak istediğiniz olayları mailime beklerim. Sorunsuz, iyi alışveriş dileklerimle. Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar