Reklam
Tüketicinin Ayşe Ablası

Tüketicinin Ayşe Ablası

Tüketicinin Ayşe Ablası

Gündem poşet

02 Ocak 2019 - 13:28

Sevgili dostlar,

Paralı poşet uygulaması 1 Ocak itibariyle başladı. Yeni gündemimiz bu. Artık yaptığımız alışverişler sonrasında aldığımız ürünleri koyacağımız poşetler ücretli. Bunda taban fiyat 25 kuruş. Ancak tavan fiyat marketin insafına kalmış. Zaten bazı büyük marketler de poşetleri büyük, orta, kaçak diye kategorilere ayırıp büyük poşetleri 50 kuruş ve üzeri fiyattan satmaya başlamış.

 

Sevgili dostlar, bizler tüketicileriz, çoğumuz orta ve alt gelir düzeyine sahibiz. Ay sonunu denk getirmek için kılı kırk yarıyoruz. Bu nedenle her gün birkaç kez uğradığımız marketlerden yaptığımız alışverişlerde poşetlere ödeyeceğimiz ücretler ilk bakıldığında küçük gibi ama toplamda çok büyük yekünleri teşkil ediyor.

 

Bizim de yapmamız gereken şey bunu aşmanın yolunu aramak. Bununla ilgili öncelikle alışverişlerimizi haftalık yapabiliriz. Liste haline getireceğimiz ihtiyaçlarımızı haftanın bize uygun bir günü evden götüreceğimiz poşet veya filelerle mahallemizdeki esnaftan veya marketlerden yapmaya çalışabiliriz. Bu şekilde her gün markete gidip gelmekten ve her seferinde poşet parası vermekten kurtulmuş oluruz.

 

Ayrıca haftalık sebze, meyve, bakliyat gibi pazardan karşılayacağımız ihtiyaçlarımızı mahallemizde veya yakınlarında kurulan pazarlardan yapabiliriz. Pazara akşam üzeri gidildiğinde hem ürünleri daha uygun fiyatlara bulabiliriz hem de satıcı ile pazarlık yapma şansımız olabilir. Ayrıca poşetlere de ücret ödememiş oluruz. Buradan temin edeceğimiz büyük, üzerinde reklam bulunmayan poşetleri de diğer günler marketlerden yapacağımız alışverişlerde kullanabiliriz.

 

Sevgili dostlar, bununla ilgili çok çözüm bulunabilir. Bu size kalmış. Ancak çevreyi seven ve poşetlerin çevreye verdiği zararı yakinen gören biri olarak uzun yıllardır gündemde olan naylon poşetlerle ilgili sorunun parayla değil tümden yasaklanarak çözülmesini beklerdim. Bakalım paralı poşet uygulaması ne keder sürecek. Hep birlikte bekleyip göreceğiz. 

Hayatınızdaki sorunların azaldığı, har gününüzün mutlulukla geçtiği günler dileklerimle... Sağlıcakla kalın sevgili dostlar...