Reklam
M. Recep Erçin

M. Recep Erçin

EKONOMİ

O kurdan döviz alırsan kutudan hıyar çıkar!

06 Eylül 2018 - 09:19

Piyasa ekonomisini ayakta tutan unsur güvendir. Ekonominin aktörlerinin düzenleyici ve denetleyici kurumlara, kamu otoritesine ve birbirlerine güveni esastır. Güven erezyonu başladıysa artık serbest piyasa değil kara düzen hüküm sürer hale gelir. 

EVDE ZEYTİN YOK!

Türk lirası diğer ülke paraları karşısında değer kaybettikçe yalnız tüketici güven endeksi değil halkın kamu otoritesine ve serbest piyasa düzenine de güveni erezyona uğradı. Ekonomi Yazarı Uğur Gürses’in tabiriyle “yalnız lira” sahipsiz kaldıkça asgari ücretle geçinen ve herhangi bir birikimi olmayan yurttaşlar bile döviz konuşur, takip eder, sanki çok parası varmış gibi alım fırsatı kollar hale geldi. Bir nevi evde zeytin yok ama gözü döviz tabelasında durumu... 

‘DEVLETİN MALI DENİZ’ PSİKOLOJİSİ Mİ?

Böyle olunca da iş şirazesinden çıktı. Hepimiz geçen hafta cuma gecesi bir kamu bankasında, teknik bir hatadan dolayı, döviz kurlarının normalin 2-3 lira altında oluşması sonucu yaşanan hadiseyi konuşuyoruz. İşin teknik hata kısmı bir yana gerçekçi olmayan bir kurdan işlem yapan tam bin 763 banka müşterisine ne demeli? Bu kimseler gecenin saat 22’sinde kur takip ettiklerine göre finansal okur yazarlığı var kabul edebileceğimiz kişiler. Üstelik o kısıtlı zamanda adam başı ortalama 9-10 bin TL işlem yaptıklarına göre döviz kurlarını yakından takip ederek alım fırsatı yakalamaya çalışan kitle içerisindeler. İyi de bu kimselerin, normal fiyatı 5-6 bin TL olduğu halde güvenilir olmayan bir internet sitesinden bin TL’ye son model iPhone, Samsung marka cep telefonu aldığını sanıp, sonra kargodan oyuncak telefon veya salatalık çıkınca üçüncü sayfalara haber olan yurttaşlardan bir farkı var mı?

KURUMSAL YAPI ZAYIFLADI

Gelelim Ticaret Bakanlığı’nın kur fırsatçılarına karşı başlattığı girişime... Kurban Bayramından önce hem konuya dikkat çeken hem de kur artışı sonrası gelecek zamlara işaret eden bir haberi Aydınlık Gazetesi’nde kaleme almıştık. O haberde Tüketiciler Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz’in “kur fırsatçılığı yapanlar tüketicinin kara listesinde yerini alacaktır” uyarısına yer vermiştik. Şimdi gelinen süreçte yapılan denetimlerle kur fırsatçılığı yapanların olduğu görülüyor. 

Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere ekonomik aktörlerde kurumlara karşı güven dibe doğru inerken, enflasyon yeni zirveleri tarihe not düşüyor. Neyi referans alacağını bilmeyen üretici, tüccar, perakendeci kesimi de fiyat esnekliği sıfıra yakın olan malını olabildiğince kârlı satma peşinde koşuyor. Kurumsal yapıda bir erezyon olduğu açık. Ülkeyi yönetenler duruma bir de böyle baksınlar derim.