Engin Güner

Engin Güner


Limonata

05 Temmuz 2018 - 10:21

Mayıs ayında kaleme aldığımız “KAZANDİBİ-TAVUKGÖĞSÜ” başlığını taşıyan yazımızda, geleneksel sütlü tatlı reçetelerimizin nasıl tağşiş edildiği ve yemek kültürümüzün nasıl tahrip edildiğini anlatmıştık.

Yaz geldi. Havalar ısındı. Sıvı ihtiyacımız yaz aylarında artıyor. Bu mevsimde, buz gibi bir limonata ne güzel gider…

Müşterilerimize verdiğimiz personel yemek mönülerinin son çeşidi olarak sunulmak üzere, bir firmadan hazır limonata teklifi geldi. 250 Ml.’lik bardak ambalaj ve fiyatı da 30 kuruşun altında…

Kendi kendime “Allah, Allah” demeden edemedim. Limonun fiyatına bakıyorum, şekerin fiyatına bakıyorum, ambalaj fiyatı, işçilik, dağıtım giderleri, yatırım, vergi… 35 yıldır yemek yapıyoruz. Kendimden ve yaptığım işten şüpheye düştüm.

İnternetten ürünün etiketini indirdim. Virgülüne dokunmadan paylaşıyorum:

İÇİNDEKİLER: Su, Şeker, Limon Suyu Konsantresi (Meyve Oranı En az % 10), Limon Aroma vericisi, Tatlandırıcı (Sukroloz), Asitliği Düzenleyici (Sitrik Asit), Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Stabilizör (Pektin guar gum), Renklendirici (Kinolin Sarısı). Gazsız limonlu içecek. Düşük Enerjilidir. Serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Şeker ve tatlandırıcı içerir. Direkt güneş ışığından koruyunuz.

Bu etiket ve içerikler mevzuata uygun olabilir. Ama bunun limonata olduğuna beni kimse inandıramaz. Bu ürünün üzerine “Limonata” yazmak: gerçek limon ve şeker ile taze limonata yapanların emeğini çalmaktan başka bir şey olmadığı gibi, tüketiciye de kandırmak anlamına gelir.

Gıda ile vücuda bu kadar kimyasal girerse; bunun ne kadarı atılır, ne kadarı vücutta kalır, ne kadarı organlarda birikir? Bunu bilemem, ama bildiğim şey şu; obezite, şeker, tansiyon, alzheimer gibi kronik hastalıklar sürekli artıyor, daha önce ismini hiç duymadığım hastalıkları duymaya başladım.

Sağlığınız sizin için önemliyse; evinizde, işinizde, okulda veya dışarıda yemek yerken, özellikle hazır ürünlerin etiketlerini mutlaka ve dikkatlice okuyun. Güvenilir tedarikçilerden hizmet alın. Gereğinden ucuz ürünlere ve yemeklere ihtiyatla yaklaşın.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
 • MIHRAY UYSAL
  3 yıl önce
  mukemmel bir yaklasim.bilgiler cok faydali oldu. mutlaka dikkat edecegim. ya da restorantiniza gelip,tum bu sikintili konularin pesinde kosma geregi duymadan sadece mukemmel ve saglikli yemeklerinizi yiyip,keyfime bakacagim....iyi ki varsiniz......
 • Ahmet BEYKOZ
  3 yıl önce
  Mükemmel bir tespit.Sizi kutluyorum.Limonata belkide maliyeti ve hazır***ması açısından en ucuz ve en kolay içecek.İçine bukadar kimyasal ilave ediliyorsa gerisini düşünmek bir kabus gibi.