Engin Güner

Engin Güner


Mevzuatın çalışma saatleri

21 Nisan 2019 - 22:38

Son zamanlarda bir şey dikkatinizi çekiyor mu? Özellikle işkembeciler gibi, cirolarının büyük kısmını akşam ve gece yapan restoranlarda çalışan Ortaasya’daki Türki Cumhuriyetler’den gelmiş personel sayısında büyük bir artış var. “Canım bunda ne var, soydaşlarımız da ülkemizden nasipleniyor?” diyebilirsiniz. 

Ama hikâyeye, buyurun bir de şuradan bakın. Türkiye’de asgari ücret şu anda, yuvarlak hesap 2 bin lira… Peki ya vergi ve sigortalar da dahil olursa… Sigortalı bir personelin işverene maliyeti 3 bin lira… Bu çocuklar sigortalı çalışabilir mi? Çalışma izni alırlarsa çalışabilir. Ama neredeyse tamamının çalışma izni ve sigortası yok. Aradaki maliyet farkı % 50… Kişibaşı bin lira haksız kazanç… Bu, üstelik sadece gıda için de geçerli değil. 

15 Nisan’da, TUİK 2019 Ocak ayı işsizlik rakamını % 14,7 olarak açıkladı. Böyle bir maliyet farkı olunca, gözünü hırs bürümüş işletmeci niye Türk vatandaşı çalıştırsın ki? İşsizlik rakamı da bunu doğruluyor zaten.

Peki bunları bir denetleyen yok mu? Bunu da araştırıp, soruşturdum. İstanbul’da 16 milyon Türk vatandaşı yaşıyor. Bunun büyük bir kısmı Avrupa yakasında… Avrupa yakasında bu işleri denetlemekle sorumlu Esenler ve Esenyurt’ta iki ayrı şube var. Denetimleri bunlar yapıyor. Ama ne zaman? Şimdi sıkı durun. Sabah 9, akşam 5 arasında… 

Sizin anlayacağınız bizim mevzuat, mesai saatlerinde geçerli. Akşam 5’te, mevzuatın da mesaisi bitiyor. Resmi mesai saatleri haricinde, adli suça bulaşmadan kaçak personel çalıştıranın önünde bir engel yok.

Gel de şimdi restoran, lokanta aç, sigortalı personel çalıştır, para kazan. Bu kadar haksız rekabete göz yumulan bir ortamda mümkün mü?

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
  • Sedat Özkan
    2 yıl önce
    Maalesef Çok doğru bir yazı Ülkemizde herşey Oy Uğruna tahrip ediliyor. rnAynı şeyler Suriyeliler içinde geçerli..rnMemleketimiz Yolgeçen hanı gibi.