Engin Güner

Engin Güner


Sanayi lokantaları

23 Mayıs 2019 - 22:00

İşyeri dışında olduğum günlerde, öğle yemeği yiyecek lokanta bulmakta ciddi zorluk çekiyorum. Hemen “Koskoca şehirde lokanta mı yok?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Var olmaz olur mu, hem de her yer lokanta, restoran, dönerci, kebapçı, fast-food, pideci…

Bir çok insan, özel günlerde paraya kıyıp, en güzel yerlerde yemek yiyor. Ancak insanın öğle yemeğine vereceği paranın miktarı belli… Ayrıca hepimizin dikkat ettiği konular var.

  • Temizlik,
  • Tazelik,
  • Sağlıklı yemekler,
  • Lezzetli yemekler,
  • Güleryüzlü hızlı servis,
  • Yazın serin, kışın sıcak ortam,
  • Park yeri.

Bunların tamamını ya da çoğunu karşılayanların oranı oldukça düşük. Ancak bunun tek bir istisnası var. Sanayi lokantaları… Sanayi lokantaları dendiğinde, aklınıza sanayide tabldot usulü yemek veren salonlar gelmesin.

Sanayi lokantaları, genellikle sanayi ve toptancı sitelerinin içlerinde veya yakınlarında bulunurlar. Müşterileri kitlesi de damak zevkine, temizliğe değer veren ve kaliteli yemek yiyenlerden oluşur.

Sanayi lokantaları sabahları çok erken saatte açarlar. Her zaman taze çorbaları vardır. Bazılarında da çeşit çeşit kahvaltı.

Sürekli aynı müşterilere hizmet verdikleri için rekortmen bir sporcu gibi her gün rekorlarını ya egale etmek ya da geliştirmek zorundadır. Bilir ki, müşterisini küstürdüğünde uzun ömürlü olamaz. Hepsi denenmiştir. Kötüler gitmiş, sağlamlar ayakta kalmıştır. Sanayide iş yapmak yürek ister, çok ve sürekli çalışmak ister. O yüzden işine aşkla bağlı olanlar sanayide ayakta kalabilir.

Dışarıda öğle yemeği yemek zorunda kaldığınızda, en yakın sanayi ya da toptancı sitesine gidin. Hangi lokantada yiyeceğinizi anlayacaksınız. Görüntüsünden, masasından, sandalyesinden, içerideki hareketten kendisini belli eder. Adeta sizi çağırır. Kalabalık ama dost ortamında yemeğinizi güvenle yersiniz. Yemekten sonra taze çayınız önünüze gelir. Müesseseden…

Bunların kalitelerinin göstergesi ne ISO belgesi, ne ruhsat, ne şu, ne de budur!... Yemek biter, temizlik yapılır, belli bir saatte dükkân kapanır. Hiçbir şey kalmaz. Sabah her şey taze… Zeytinyağlılar ve hoşaflar hariç…

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.