Reklam
Çetin Ünsalan

Çetin Ünsalan

REEL PİYASALAR

Canavara yem olacağız

13 Eylül 2021 - 00:00

Türk insanının en eski tanıdığı cavanavarlardan biridir enflasyon… Elbette en az bunun kadar ünlü bir de trafik canavarımız var. Fakat cavanavarların temelinde ne olduğunu hiç sorgulamıyoruz.

Aslında bunlar, örneğin trafikte insanların yaptıkları hataları ya da kuralsızlığı, enflasyonda da ekonomi yönetiminin yanlışlarını örtmek için mitleştirilen kavramlar. Yani ortada canavar falan yok.

Siz meseleyi iyi okursunuz ya da okumak istersiniz, sonrasında durum tespiti yapıp, akıl ve bilim doğrultusunda uygulamalar yaparsınız. Bunları yapmaya niyetiniz yoksa, yani kaygınız insan değilse de canavar yaratırsınız.

Şimdi son yapılan açıklamalara baktığınızda geçim sıkıntısıyla ilgili mücadele edileceğini ve enflasyonun düşürüleceğini açıklayan yetkililerimizin tekrar sahne aldığını görüyoruz.

Sahne aldıklarını diyorum çünkü hem bir şeyin müsebbibi olup, hem de kahramanı olmaya kalkarsanız ona ancak şov derler; o da sahnede yapılır. Peki bizim geçim sıkıntımız için kaygılanan ve enflasyonu düşüreceğini iddia eden yetkililerimizin aklındaki ne?

Bunun yanıtını da geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun sözlerinden anlıyoruz. Efendim artık enflasyonla mücadele ederken çekirdek enflasyonu dikkate alacaklarmış.

Niye? Bilhassa gıda konusunda çok spekülasyon yapılıp, fırsatçılığa neden olan uygulamalar ortaya çıkıyormuş. Bu da enflasyon hesaplamalarında gerçekçiliğin uzağında bir noktaya düşmemize neden oluyormuş.

Çözüm diye sunulan manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyonu dikkate almak ne demek? Gıda ve enerji fiyatlarından ya da maliyetlerinden arındırılmış enflasyon üzerinden bir mücadele sergilenecek.

Şaka değil… Biz tüketicinin gelirinin her 2 TL’sinden 1 TL’sini araştırmalarla gıdaya harcadığının görüldüğünü söyleyip, sepetteki ağırlığının arttırılması gereğine işaret ederken, ekonomi yönetimi gıda ve enerji maliyetini tamamen yok saymayı konuşuyor.

Vatandaşı yaşıyor kabul ediyorlar mı bilmiyorum ama dünyanın en çılgınca ve sonuç vermeyecek, aksine geçim sıkıntısını maaş artışları daha güdük kalacağı için arttıracak uygulamalardan birine imza atmaya hazırlanıyorlar.

Ne için? Elbette enflasyonu daha düşük gösterip, sonra da faiz indirmek adına… Bu tamamen safsata ve uygulayandan başka kimsenin inanmayacağı maliyetlendirmenin doları patlatacağı açık.

Dolar artınca enflasyon bir kez daha yükselecek. Enflasyon yükselince faiz arttırmak zorunda kalacaksınız ve bu kısır döngü böylece devam edecek. Sonuçta yapılan iş hiçbir şeye yaramadığı gibi, bizi de varsa bir enflasyon canavarı ona yem edecekler.

Günün sonunda şunu söylemek lazım. Ortada canavar falan yok. Ortadaki tek gerçek, geçinemeyen insanlar, yapılan yanlışlarla insanları fakirleşmesini tetikleyen bir yönetim ve yetkiyi elinde bulundurup, sorumluluğu almama hissi…

[email protected]