});
Makas ve balans
Çetin Ünsalan

Çetin Ünsalan

REEL PİYASALAR

Makas ve balans

07 Ekim 2019 - 00:28

Yüzde 9,26 enflasyon çıkarıldı ya, bir de ısrarla herkesin buna inanmasını bekliyorlar. Hatta ehli kalem (!) bunun ne kadar büyük bir başarı olduğunu anlatmaya, toplumu da inandırmaya çalışıyor. Neden? Bakan Albayrak öyle dedi.

Oysa biliyoruz ki bunun gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok. Nitekim konuyla ilgili bir uyarı da Prof. Dr. Emre Alkin’den geldi. Alkin, hayat pahalılığı – enflasyon makasının giderek açıldığını söyledi.

Doğru mu? Albayrak dahil herkes doğru olduğunu biliyor. Elbette bunun üzerine malum cenahtan tepkiler gecikmedi. Hoca da bunalmış olacak ki, açıklama yapmak durumunda kaldı. Alkin, açıklamasından sonra lehte ve aleyhte bazı yorumlar olduğuna dem vurdu ve şüphesiz tek haneye inmiş olmanın başarı olduğunu vurgulayıp, yine de sorunun büyüdüğünün altını çizdi.

Şu tek haneye inmiş olma başarısını vurgulama var ya, işte sır orada. Belli ki Prof. Dr. Alkin’i rahatsız edecek noktalardan sitem gelmiş. Ne olur hemen Ankara demeyin. Onlar zaten gerçeğin buz gibi bu olduğunun farkında.

Çalıştığı kurum olabilir, eş – dost ‘aman hocam’ demiş olabilir. Olabilir de olabilir; bilmediğim konuda adreslendirme yapacak değilim. Ama açıklamaya bunun altını çizerek başlıyorsanız, bir balans geldiği çok belli.

Oysa hepimiz biliyoruz ki yüzde 9,2 koca bir yalan. Bilimsel duruş ise doğru olmayan bir rakamı savunur pozisyona düşmemektir. Dik durun Alkin, bunda korkacak bir şey yok. Çünkü bu yalanlara inanılması talebi, bu yumuşak tavır nedeniyle geliyor ve cesaret buluyor. Korkmadan söyleyin:

Bu ülkede enflasyon kağıt üzerinde tek hanelere indirilirken, vatandaş yüzde 40 ortalamayla yaşamaya çalışıyor.

Milyonlarca insan yatağa aç giriyor. İşsizlikten kıvranıyor. Gelir dağılımındaki uçurum giderek büyüyor.

Reel sektör ayakta zor duruyor. İnsanlar iş korkusuyla yaşamaya çalışıyor ve bunun için de ihtiyaçları olan rakamları talep edemiyor.

Sendika başkanları üyelerine yüzde 4 zam alırken, kendi maaşlarına yüzde 85 zam yapabiliyor. İnsanların yüzde 80 oranı, sektörün yaptığı araştırmaya göre okullar açıldığında kalem defter silgiyi kredi kartıyla alıyor.

Emeklilikte yaşa takılanlara erken emekli muamelesi yapılarak hak gaspı devam ettirilirken, emekli olanlar da ülkede geçinemiyor. Konuşun Hocam konuşun, konuşmaktaki tereddüt ve gelen tepkiler sonucu değiştirmiyor. Özet şu: İnsanlar geçinemiyor.

cetinunsalan@yahoo.com

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ulvi Özcan
  4 ay önce
  Düzeltme ; Biraz önce yaptığım yorumda tablonun fiyatın yanlışlıkla 3.000.000 TL. yazmışım, doğrusu 50.000.000 TL imiş ... http://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/kultur-sanat/274291/Evren_in_tablolarini_kimler_aldi_.html
 • Ulvi Özcan
  4 ay önce
  Bu yaşadığımız süreçte yıllarca okudukları iyi okullarda öğrendiklerine, işlerinde marka olmalarına bakmaksızın bazı insanlar öyle şeyler söylüyorlar ki yarın bu söylediklerinden utanacaklar. 12 Eylül darbe döneminde Sakıp Sabancı’nın 3.000.000 TL verip de darbe mimarı General Kenan Evren’in tablosunu satın aldığı hala unutulmadı. Artık “Kral Çıplak” deme zamanı gelmedi mi ? Emre hocayı kutluyor , darısı diğerlerinin başına diyorum...

Son Yazılar