Teknolojiyi kullanıyoruz ama...
Çetin Ünsalan

Çetin Ünsalan

REEL PİYASALAR

Teknolojiyi kullanıyoruz ama...

14 Nisan 2019 - 22:50

Türkiye tüketim alışkanlıkları açısından teknolojiyi en yakından takip eden insanlardan oluşan bir pazar özelliği taşıyor. Şüphesiz esas olan ürettiğini tüketmektir ve bunu ayrıca tartışmak gerekir. Ama bu yazıda size bambaşka bir gerçekten bahsedeceğim.

Zaman zaman dile getirdiğim tüketen ile tüketici olmak arasındaki fark, esasen ortaya koyduğunuz sorumluluktan aradığınız hakka kadar birçok başlıktan yaptıklarınızda ve yapmadıklarınızda gizlidir.

‘Bana ne’ ya da ‘benim yapmamla bir şey değişir mi’ diye düşündüğümüz anda kaybediyoruz dünyayı. Bu nedenle size bir kitapçık tavsiye edeceğim. Hepinizin yakından tanıdığı bir isim: Orhan Kural...

‘Gezegenimizi Birlikte Kurtaralım’ diyerek ‘Dünya için bir şey yap’ kitabı aslında tam bir tüketici el kitabı niteliğinde. Sadece ülkemize yönelik değil. Kitap İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Çince, Japonca, Portekizce, İspanyolca, Arapça, Rusça, Urduca ve Yunanca’ya çevrilerek, dünyanın dört bir yanındaki insanlara sesleniyor.

Birçok başlığı içinde bulabilirsiniz. Tam bir pratik yöntemlerle dünyayı kurtarabilmek kitabı... Kitap için kullanılan 2 ağaç yerine, Silivri Fenerköy’de toplam 22 ağaç dikecek kadar da tutarlı. Benim elimde 24. Baskısı var. Sonrasında kaça ulaştı bilmiyorum. Çok pratik yöntemlerle nasıl dünyaya katkı sağlayabileceğini aktarıyor.

Ben bunun içinden sadece hepimizin ilgisini direkt çekecek elektronik atıklar bölümünü sizlerle paylaşacağım. Kitapta Orhan Kural şunları aktarıyor: 

“En son teknolojiye kavuşma telaşı eski cihazları çöp haline dönüştürüyor. Ülkemizde kişi başına yılda 2.5 kg e-atık (elektronik atık) ortaya çıkmakta ve bu miktar sürekli artmaktadır.

Elektronik atıklar CD’ler, telefonlar, aydınlatma ürünleri, saç kurutma makineleri, uydu alıcıları, üçlü prizler, modemler, tabletler, klavyeler, monitörler, bilgisayarlar, televizyonlar, tost makineleri, elektronik oyuncaklar, kablolar, faks cihazları, yazıcılar, radyolar, ekmek kızartma makineleri ve benzerleridir.”

Yani gördüğünüz gibi hayatımızın her aşamasında kullandığımız ya da eskide kaldığı için kenara attığımız ürünler. Orhan Kural kitabında Birleşmiş Milletler’e göre dünya elektronik atık pazarında her yıl yüzde 5 ile 8 arasında değişen oranda artış yaşandığını ve dünya genelindeki toplam atıkların yüzde 5’ini e-atıkların oluşturduğunu paylaşıyor.

Peki çare ne? Elbette geri dönüşüm. 11 milyar dolarlık bir e-atık pazarı oluşmuş durumda. Yıllık 20 ile 50 milyon ton arasında atık çıktığına dikkat çekiliyor. Avrupa Birliği’nde 24 milyon e-tığın üçte birinin ise sağlıklı geri dönüşümle giderilebildiği ifade ediliyor.

Ülkemizde oran ne? Onun da yanıtını Kural kitabında veriyor. Türkiye’de her yıl 10 milyon cep telefonu satıldığı dönemde, 5 bin ton cep telefonunun kullanılmaz hale geldiği, kullanılmayan cep telefonlarının yarısı bekletilirken, sadece yüzde 2’sinin geri dönüşüme gittiğini belirtiyor.

Gerçekten de açın çekmecelerinizi; kullanmadığınız cep telefonlarının nöbet beklediğini göreceksiniz. Oysa bir bilgisayarın 1,5 kg kurşun, ayrıca kadmiyum ve cıva içerdiğini bilsek böyle yapar mıyız? 9 tane tüplü televizyonun bir milyon metreküp suyu kirletebildiğini biliyor musunuz?

Sözün özü şu: tüketici ile tüketen arasındaki farkta, tüketici olmak istiyorsanız bunun bazı sorumlulukları da beraberinde getirdiğini bilmelisiniz. ‘Neme lazım’ memleket yıkar. Oysa duyarlı her vatandaş ekonomiye de dünyaya da katkı sağlar. Bu nedenle haftanın yazısını Orhan Kural’ın kitabına ayırdım. İçinde son derece günlük hayatta dikkat edildikçe, uygulanabilecek pratik başlıklar var. Bilgi almak isteyenler www.orhankural.org sitesini inceleyip, iletişime geçsinler.

Hadi tüketen yerine tüketici olmak için bir fırsat yaratalım. Unutmayın, bu dünyayı da memleketi de çocuklarımızdan emanet aldık. 

cetinunsalan@yahoo.com

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar