Vatandaşa inat enflasyon
Çetin Ünsalan

Çetin Ünsalan

REEL PİYASALAR

Vatandaşa inat enflasyon

10 Haziran 2019 - 07:30

Bayramın ardından, o süreçte arada kaynayan en önemli veriyi gündeme taşımak gerekiyor. TÜİK’in açıklamasına göre enflasyon düşüşe geçti. Yüzde 19’un altına inen enflasyon ise, Türkiye’ye adeta tarih yazdırdı.

Çünkü bir ülkede tüm fiyatlar artarken, dolar maliyeti enflasyonun üzerindeyken, enflasyon nasıl düşüşe geçiyor, bunun yanıtını bilen yok. Yapılan açıklama sonrasında herkes birbirine baktı ve kimi güldü, kimi isyan etti, kimisi de sinirlerdi. Zira gıda enflasyonunda rekorlar kırılırken, insanların alım gücü her geçen gün erirken, bir ülkede enflasyon nasıl düşüşe geçerdi? İşte bunun yanıtını, eminim enflasyonu açıklayanlar bile bilmiyordu.

Ama seçime gidilirken algı yönetimi yapmak uğruna, komik duruma düşen bir TÜİK ve bakanlık gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Oysa ne kadar algı yönetimi yapmaya kalkarsanız kalkın, günün sonunda hayat pahalılığını ve yetişilemeyen fiyatları herkes iliklerine kadar hissediyor.

Bakanlık diyorum çünkü, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak rakamın da coşkusuyla çıktı, önümüzdeki sürecin enflasyonun daha da düşeceği bir seyir yaşayacağımız açıklamasını yapıverdi.

Sevgili dostlar, en kibar haliyle şunu söylemek istiyorum ki ortada büyük bir kandırmaca ve artık trajediye dönen bir komedi söz konusu. İnsanlar belediyelerin önünde kendini işsizlikten yakarken, işsizliğin azalacağını ve enflasyonun düşeceğini, alışılageldiği üzere mevsimlere güvenerek açıklamak, en hafifiyle dalga geçmektir.

Nitekim vatandaşta da karşılığını bulamadığı gibi, algının terse çalışmasına neden olmuştur. Ülkede siyasetin bu kadar ucuzlatılması, daha sonra sorunları çözmeye karar verdiğimizde, önümüze çıkacak en büyük sorunlardan biridir.

Çünkü ülkede bir ekonomi politikası uygulamaya kalkarsanız ve bu gerçekçi bile bulunsa, en çok ihtiyaç duyacağınız şey, güvenilir devlet kurumlarıdır. Eğer buradaki kredibiliteyi bir kere yere düşürürseniz, zorlanmanız bir kaç katına çıkar.

Bir batık kredi gerçeği ortada dururken, insanlara bunu yaparsanız ve ‘nereden incelirse oradan kopsun’ duygusuna getirirseniz, bayram öncesi ölüm iyiliği gibi herkesin yine borçlanarak tatile gitmesine ve sorunun biraz daha ağırlaşmasına neden olursunuz.

Nitekim ortaya çıkan sonuç da bundan farklı olmadı. Önümüzdeki süreçte tatil harcamalarını ve ondan kısa süre sonra artan banka borçlarını gördüğünüzde bu söylediğimin daha anlamlı hale geldiğini göreceksiniz.

Üstelik seçim sonrasında bizi nelerin beklediği gerek dünya ekonomisinin seyrinden, gerekse de bizim iktisadi açmazlarımızdan çok net görülüyor. Zor bir sürece giriyoruz. Siz, siz olun tavsiyem siyasetçilerin ve onların güdümündeki kurumların açıklamalarına değil, cebinizin gerçeğine bakın.
cetinunsalan@yahoo.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar